Search
Close this search box.

Kniha Cesty za štěstím – O Izraeli

Novodobý Izrael je stát na Blízkém východě, který vznikl teprve v roce 1948, kdy se do Svaté zeměmohli vrátit Židé. Na daném území ale již dlouhou dobu žili Palestinci, a tak se o jednu zemi museli začít dělit dva národy a oba dva si už desítky let chrání svůj životní prostor. Klidu a míru si Izrael zatím moc neužil. O důležitosti tohoto území není pochyb, jde o svaté místo pro židy, křesťany i muslimy. V současné době žije v Izraeli 75 procent Židů, 20 procent Arabů a 5 procent jiných národností.

Když jsem tam odjížděla, trochu jsem se obávala dopadu izraelsko-palestinského konfliktu na běžný život. Za celou dobu jsem se ale neocitla ve větším ohrožení. Naopak jsem se často setkala se vzájemným pochopením a snahou o přátelství s druhým národem. Tato iniciativa pocházející od obyčejných lidí možná předznamenává růžovější časy pro oba tábory. 

V Izraeli jsem pokračovala se svým kvalitativním výzkumem štěstí a spirituality a rozhovory jsem vedla i s několika významnými profesory a počítačovými experty. Nad mými otázkami se hluboce zamýšleli a rádi analyzovali jejich možné interpretace. Židé jsou myslitelé, milují diskuze a mě moc bavilo si s nimi povídat. 

Izrael není pohodová země a ani tam není pořád veselo; je to ale neskutečně působivé místo, které ve mně zanechalo hluboký dojem. Než jsem tam odjela, hodně lidí si ťukalo na čelo, proč se chystám do rozbouřených blízkovýchodních vod, ale ono nic není tak horké, jak se v médiích uvaří… 

Zvláštní pozornost pak zasluhuje posvátný Jeruzalém, město mostů i propastí, kde všechno začíná i končí. Jeruzalém je zajímavým mikrosvětem, který nenechá nikoho lhostejným. Je to rozporuplné místo, které mě fascinuje i trochu děsí. Za tři tisíce let se tam nastřádaly snad všechny lidské emoce, které se vměstnaly na velmi malý prostor. Po levé ruce je tak třeba láska a štěstí a napravo smutek a agrese…

Kontroverzní země na sebe upoutává pozornost již tisíce let a v současnosti se stala ostrovem v rozbouřených vodách. Izraelci si musí hlídat hranice na všech stranách, což jim nedá ani chvíli vydechnout. Zdá se mi, že prastarý Izrael a jeho lid jsou unavení z neustálých tahanic a přála bych jim konečně klid a pořádný odpočinek. Svatá země je koktejlem namixovaným z mnoha ingrediencí, které se stále a stále míchají dohromady. Když se ale tento drink nechá chvíli odstát, to nepotřebné se usadí a čistá esence štěstí vyplave na povrch. 

CHCETE SI PŘEČÍST VÍCE?

Objednejte si knihu ještě dnes.